2010. szeptember 2., csütörtök

Svédország bekeményít?

A liberális fellegvárnak számító Financial Times európai kiadása Svédország új irányt vett bevándorláspolitikájáról közöl szörnyülködést. Az új irány pedig a következő: vissza a feladónak.
A szegény, ártatlan bevándorlók áldatlan sorsát az iraki Rijád sorsán keresztül ismerteti a liberális média, amely cikkéből megtudhatjuk, hogy szegénynek végig kellet néznie az iraki barbár valóságot, testvérével való kegyetlenkedést (ami nem mellesleg hat éve történt), most szembesülnie kell azzal, hogy el kell hagynia az arabok számára Kánáánnak számító északi országot, mivel menedékkérelmét elutasították.
-Megölték a bátyámat, és engem is megöltek volna – panaszkodott a jámbor menekült. -Igen, tudom. De ez még nem jelenti, hogy Önt is megölték volna. Valós fenyegetést kell bebizonyítania – tájékoztatta a szép új világ követelményéről a bevándorlási tisztviselő.
Rijád, aki egy amerikai támaszponton dolgozott bátyjával, azért választotta Svédországot, mert azt hallotta, hogy jól bánnak a menekültekkel. Erre alapot is ad az, hogy már többtízezer arabot fogadtak be az elmúlt évtizedekben, bár hogy integrálták-e is őket, az vita tárgya lehet, mindenesetre az alul lévő kapcsolódó linkek segíthetik kedves olvasóinkat a kérdés helyes eldöntésében.
Mára azonban a helyzet megváltozni látszik. Az erősen csökkenő számok szerint már nem divat a multikulti Svédországban. 2007-ben még 18 559 menedékkérelem érkezett a svéd hatóságokhoz, amelynek kétharmadát el is fogadták. 2009-ben azonban már csak 2 297, azonban ennek kevesebb, mint negyede kapott csak menedékjogot.
Lehet a javuló iraki biztonsági helyzettel is indokolni a helyzetet. Valószínűbb azonban a svéd bíróság olyan precedensjellegű ítélete, amely szerint a menekülteknek bizonyítaniuk kell, hogy valóban veszélyben voltak.Tobias Billström svéd bevándorlási miniszter ugyan tagadja a politikai indítékot, azt azonban elismeri, hogy már vége azoknak az időknek, amikor „elég volt megjelenni, és annyit mondani: Irakból jöttem”.
Sok svéd azonban, akik nehezményezték a viszonylag homogén társadalmuk színeváltozását, üdvözli a döntést. Mára az északi ország lakóinak tizede külföldön született. Az jövevények legnagyobb része iraki. Mindennapi rettegésünk sem marad el, ugyanis, mint a lap megjegyzi: az események kapcsolatban állhatnak szeptemberben Svédországban esedékes parlamenti választásokkal, ahol a svéd radikálisok megszerezhetik első parlamenti székeiket.
Södertälje, egy 8 000 lelkes kis település – amúgy balos – polgármestere szerint is fenntarthatatlan a végtelen segélyezésre épülő rendszer. "Södertälje nem tud befogadni mindenkit" – mentegette magát. Az EU-ba érkező iraki menekültek 60%-a Svédországba érkezett az ominózus bírósági írélet előtt, míg más EU-országok nem fogadtak annyi arabot.
Az ENSZ menekültügyi főbiztossága megfeddte az országot, mivel a kérelmek visszautasítása rossz jel az érzékeny menekülteknek, amivel teljesen egyet lehet érteni. Ideje, hogy más ország (pl. Izrael) is befogadjon pár százezer arab menekültet.
Financial Times

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése